Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nørregade 91, 6600 Vejen · Detailhandel med blomster og planter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,5 | 1,1 | 1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 21,6 % | 17 % | 1,5 % | 0,2 % | 6,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 382,8 % | 654,8 % | 668 % | >999 % | 795,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 71,6 % | 81,9 % | 86,2 % | 93,8 % | 87,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 30,2 % | 20,7 % | 1,8 % | 0,2 % | 7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 361.380 kr. | 393.365 kr. | — | 46.660 kr. | 128.911 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 71,6 % | 81,9 % | 86,2 % | 93,8 % | 87,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 28,4 % | 18,1 % | 13,8 % | 6,2 % | 12,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 339 % | 581,6 % | 586,2 % | >999 % | 682,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.316.819 kr. i 2021 til 842.362 kr. i 2025 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.317 | 1.098 | 690 | 751 | 842 | +12 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 955.439 kr. i 2021 til 713.451 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 955 | 705 | 615 | 704 | 713 | +1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 350.068 kr. i 2021 til 84.275 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 350 | 358 | – | 6 | 84 | +1325 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 387.999 kr. i 2021 til 100.519 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 388 | 319 | 31 | 4 | 101 | +2754 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 301.659 kr. i 2021 til 78.082 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 302 | 246 | 21 | 2 | 78 | +3443 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 166 | 138 | 111 | 95 | 54 | −43 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 166 | 138 | 111 | 95 | 54 | −43 % | |
| Varebeholdninger | 83 | 114 | 75 | 110 | 99 | −10 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.090.015 kr. i 2021 til 1.041.787 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.090 | 1.169 | 1.077 | 871 | 1.042 | +20 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.231 | 1.316 | 1.228 | 1.074 | 1.214 | +13 % | |
| Aktiver i alt | 1.396 | 1.454 | 1.339 | 1.170 | 1.268 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.000.238 kr. i 2021 til 1.113.916 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.000 | 1.190 | 1.154 | 1.097 | 1.114 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 69.388 kr. i 2021 til 1.566 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 69 | 58 | 0 | – | 2 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 321.534 kr. i 2021 til 152.683 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 322 | 201 | 184 | 73 | 153 | +110 % | |
| Passiver i alt | 1.396 | 1.454 | 1.339 | 1.170 | 1.268 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.