Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
H J Rinksvej 5, 3900 Nuuk · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 96,4 | 27 | 45,5 | 33,4 | 19,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 14,3 % | 3,7 % | 4,5 % | 2,8 % | 2,4 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 52,1 % | 6 % | 26,9 % | 14,8 % | 0,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 39,1 % | 46,3 % | 31,4 % | 41,7 % | 42,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 36,7 % | 8 % | 14,2 % | 6,7 % | 5,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.460.091 kr. | 683.091 kr. | 799.492 kr. | 555.236 kr. | 522.386 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 39,1 % | 46,3 % | 31,4 % | 41,7 % | 42,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 60,9 % | 53,7 % | 68,6 % | 58,3 % | 57,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 52,1 % | 5,9 % | 26,8 % | 10,7 % | 0,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.460.091 kr. i 2021 til 522.386 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.460 | 683 | 799 | 555 | 522 | −6 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.434.568 kr. i 2021 til 494.966 kr. i 2025 (−80 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.435 | 658 | 782 | 539 | 495 | −8 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.179.225 kr. i 2021 til 308.783 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.179 | 516 | 559 | 343 | 309 | −10 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.584.134 kr. i 2021 til 219.324 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.584 | 374 | 387 | 242 | 219 | −9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 10.097 | 10.072 | 8.529 | 8.544 | 9.003 | +5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 10.097 | 10.072 | 8.529 | 8.544 | 9.003 | +5 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 947.473 kr. i 2021 til 8.082 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 947 | 57 | 170 | 59 | 8 | −86 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 947 | 58 | 171 | 81 | 8 | −90 % | |
| Aktiver i alt | 11.044 | 10.129 | 8.699 | 8.625 | 9.011 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.317.136 kr. i 2021 til 3.811.905 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.317 | 4.691 | 2.728 | 3.593 | 3.812 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.319.548 kr. i 2021 til 2.780.915 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.320 | 2.754 | 3.443 | 3.121 | 2.781 | −11 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.817.506 kr. i 2021 til 974.144 kr. i 2025 (−46 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.818 | 957 | 634 | 549 | 974 | +78 % | |
| Passiver i alt | 11.044 | 10.129 | 8.699 | 8.625 | 9.011 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 1 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq