Finansiel kreditstyrke
BETAStærk
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Ved Klædebo 9, 2970 Hørsholm · Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 3 | 2,2 | 2,4 | 1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 24,7 % | 15,7 % | 22,2 % | 29,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 321,5 % | 285,7 % | 180,8 % | 201,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 69,8 % | 67,3 % | 47,4 % | 52,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 35,3 % | 23,4 % | 46,9 % | 56,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 1.552.941 kr. | 1.024.881 kr. | 1.599.258 kr. | 1.745.703 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 69,8 % | 67,3 % | 47,4 % | 52,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 30,2 % | 32,7 % | 52,6 % | 47,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 120,6 % | 138,3 % | 70,3 % | 60 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.178.230 kr. i 2022 til 3.617.075 kr. i 2026 (+66 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.178 | 2.255 | 1.727 | 2.522 | 3.617 | +43 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 740.002 kr. i 2022 til 1.871.372 kr. i 2026 (+153 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 740 | 702 | 702 | 923 | 1.871 | +103 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.390.394 kr. i 2022 til 1.697.162 kr. i 2026 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.390 | 1.505 | 959 | 1.488 | 1.697 | +14 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.347.201 kr. i 2022 til 1.639.269 kr. i 2026 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.347 | 1.520 | 996 | 1.498 | 1.639 | +9 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.045.713 kr. i 2022 til 1.270.844 kr. i 2026 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.046 | 1.186 | 777 | 1.168 | 1.271 | +9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 128 | 81 | 260 | 192 | 144 | −25 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 63 | 63 | 63 | 64 | 66 | +4 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 192 | 144 | 323 | 257 | 210 | −18 % | |
| Varebeholdninger | 920 | 1.108 | 1.225 | 894 | 1.418 | +59 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.336.333 kr. i 2022 til 1.215.670 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.336 | 1.748 | 2.233 | 1.943 | 1.216 | −37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.171 | 4.660 | 4.614 | 4.997 | 4.077 | −18 % | |
| Aktiver i alt | 3.363 | 4.804 | 4.937 | 5.254 | 4.288 | −18 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.169.035 kr. i 2022 til 2.261.330 kr. i 2026 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.169 | 3.355 | 3.322 | 2.490 | 2.261 | −9 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.193.631 kr. i 2022 til 2.026.443 kr. i 2026 (+70 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.194 | 1.449 | 1.615 | 2.763 | 2.026 | −27 % | |
| Passiver i alt | 3.363 | 4.804 | 4.937 | 5.254 | 4.288 | −18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | +50 % | |
17 offentlige roller · aktuelle og historiske