Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Orebygårdvej 1, 7400 Herning · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1,4 | 1,1 | 1,1 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 18,5 % | 13,9 % | 4,3 % | 1,9 % | 4,8 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 67,2 % | 67,6 % | 36,2 % | 37,8 % | 134,3 % | God | |
| Soliditetsgrad | 19,4 % | 14,7 % | 5 % | 2,8 % | 5,5 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 95,1 % | 94,3 % | 84,5 % | 70,4 % | 88,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 6.013.691 kr. | 5.149.719 kr. | 2.986.366 kr. | 2.738.159 kr. | 3.512.799 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 19,4 % | 14,7 % | 5 % | 2,8 % | 5,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 80,6 % | 85,3 % | 95 % | 97,2 % | 94,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 16 % | 18,6 % | 0,5 % | 0,3 % | 0,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 15.443.943 kr. i 2021 til 14.016.139 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15.444 | 14.560 | 13.758 | 14.104 | 14.016 | −1 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 9.430.252 kr. i 2021 til 10.503.340 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.430 | 9.410 | 10.772 | 11.366 | 10.503 | −8 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 5.064.055 kr. i 2021 til 2.674.057 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.064 | 4.276 | 1.720 | 1.147 | 2.674 | +133 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 4.971.304 kr. i 2021 til 2.012.444 kr. i 2025 (−60 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.971 | 4.207 | 1.393 | 587 | 2.012 | +243 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 3.880.877 kr. i 2021 til 1.589.742 kr. i 2025 (−59 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.881 | 3.291 | 1.088 | 476 | 1.590 | +234 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.910 | 10.430 | 17.065 | 15.845 | 15.232 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.910 | 10.430 | 17.065 | 15.845 | 15.232 | −4 % | |
| Varebeholdninger | 6.240 | 8.027 | 7.738 | 7.690 | 9.565 | +24 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.653.494 kr. i 2021 til 70.000 kr. i 2025 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.653 | 3.667 | 111 | 70 | 70 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 11.115 | 13.292 | 8.459 | 8.615 | 17.555 | +104 % | |
| Aktiver i alt | 21.025 | 23.722 | 25.524 | 24.460 | 32.787 | +34 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.080.877 kr. i 2021 til 1.789.742 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.081 | 3.491 | 1.288 | 676 | 1.790 | +165 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 16.636.640 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | – | – | 16.637 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 16.534.681 kr. i 2021 til 13.069.218 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 16.535 | 19.675 | 23.377 | 22.796 | 13.069 | −43 % | |
| Passiver i alt | 21.025 | 23.722 | 25.524 | 24.460 | 32.787 | +34 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 25 kr. i 2021 til 23 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 25 | 24 | 28 | 26 | 23 | −12 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning