Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Fodbygårdsvej 33, 4700 Næstved · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,3 | 2,7 | 2,6 | 2,4 | 2,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5 % | 6 % | 5,4 % | 4,5 % | 3,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 130 % | 155,1 % | 162,6 % | 173,5 % | 189,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 40,3 % | 44,7 % | 49,1 % | 51,5 % | 54,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 12,3 % | 13,5 % | 11 % | 8,6 % | 6,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 152.198 kr. | 179.696 kr. | 172.084 kr. | 164.619 kr. | 156.459 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 40,3 % | 44,7 % | 49,1 % | 51,5 % | 54,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 59,7 % | 55,3 % | 50,9 % | 48,5 % | 45,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 130 % | 155,1 % | 162,6 % | 173,5 % | 189,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 152.198 kr. i 2022 til 156.459 kr. i 2026 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 152 | 180 | 172 | 165 | 156 | −5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 86.688 kr. i 2022 til 83.062 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 87 | 114 | 106 | 97 | 83 | −14 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 67.542 kr. i 2022 til 62.024 kr. i 2026 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 68 | 96 | 87 | 76 | 62 | −18 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 58.654 kr. i 2022 til 47.614 kr. i 2026 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 59 | 74 | 68 | 59 | 48 | −19 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 817 | 752 | 734 | 666 | 598 | −10 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 817 | 752 | 734 | 666 | 598 | −10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 363.729 kr. i 2022 til 738.612 kr. i 2026 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 364 | 479 | 526 | 648 | 739 | +14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 364 | 479 | 526 | 648 | 739 | +14 % | |
| Aktiver i alt | 1.181 | 1.231 | 1.259 | 1.314 | 1.336 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 476.424 kr. i 2022 til 724.364 kr. i 2026 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 476 | 551 | 618 | 677 | 724 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 424.938 kr. i 2022 til 222.666 kr. i 2026 (−48 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 425 | 372 | 318 | 263 | 223 | −15 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 279.785 kr. i 2022 til 389.293 kr. i 2026 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 280 | 309 | 323 | 374 | 389 | +4 % | |
| Passiver i alt | 1.181 | 1.231 | 1.259 | 1.314 | 1.336 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Næstved — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Næstved