Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Insektvej 16, 7673 Harboøre · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1 | -80,9 | 31,8 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,3 % | -0,5 % | 7,8 % | 3 % | 6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 121,4 % | 61,6 % | 156,7 % | 151,7 % | 125,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | 54,9 % | 54,6 % | 63,8 % | 76,6 % | 66,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,6 % | -0,9 % | 12,2 % | 3,9 % | 9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 159.043 kr. | 48.685 kr. | 141.632 kr. | 66.974 kr. | 144.759 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 54,9 % | 54,6 % | 63,8 % | 76,6 % | 66,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 45,1 % | 45,4 % | 36,2 % | 23,4 % | 33,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 45,4 % | 34,4 % | 91,8 % | 95,2 % | 92,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 597.087 kr. i 2021 til 567.208 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 597 | 635 | 869 | 635 | 567 | −11 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 438.044 kr. i 2021 til 422.449 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 438 | 586 | – | – | 422 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 102.326 kr. i 2021 til 109.893 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 102 | 12 | 152 | 47 | 110 | +134 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 86.874 kr. i 2021 til 100.695 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 87 | -3 | 126 | 40 | 101 | +151 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 66.682 kr. i 2021 til 81.038 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 67 | -6 | 96 | 32 | 81 | +155 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 871 | 835 | 791 | 771 | 825 | +7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | 216 | 0 | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 871 | 1.051 | 791 | 771 | 825 | +7 % | |
| Varebeholdninger | 36 | 45 | 29 | 20 | 22 | +11 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 148.362 kr. i 2021 til 393.535 kr. i 2025 (+165 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 148 | 120 | 259 | 187 | 394 | +111 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 397 | 215 | 443 | 298 | 535 | +80 % | |
| Aktiver i alt | 1.268 | 1.266 | 1.233 | 1.068 | 1.360 | +27 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 696.649 kr. i 2021 til 899.822 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 697 | 691 | 787 | 819 | 900 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 239.132 kr. i 2021 til 13.500 kr. i 2025 (−94 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 239 | 220 | 129 | 28 | 14 | −51 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 327.054 kr. i 2021 til 425.146 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 327 | 349 | 282 | 196 | 425 | +117 % | |
| Passiver i alt | 1.268 | 1.266 | 1.233 | 1.068 | 1.360 | +27 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Harboøre — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lemvig