Finansiel kreditstyrke
BETAStærk
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Risbækvej 3B, 4791 Borre · Drift af ferieboliger og andre overnatningsfaciliteter til kortvarige ophold
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0 | -0,7 | -1,1 | -0,8 | 3,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -0,8 % | -1,3 % | -1,6 % | -1,3 % | 1,5 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | >999 % | 195,5 % | 171 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 100 % | 100 % | 99,7 % | 96,4 % | 92,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -0,8 % | -1,3 % | -1,6 % | -1,4 % | 1,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -6.919 kr. | -10.168 kr. | -7.608 kr. | 30.402 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 100 % | 100 % | 99,7 % | 96,4 % | 92,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0 % | 0 % | 0,3 % | 3,6 % | 7,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | >999 % | 181,2 % | 164,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 38 kr. i 2021 til 30.402 kr. i 2025 (+79905 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | -7 | -10 | -8 | 30 | +500 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -16.317 kr. i 2022 til 21.004 kr. i 2025 (+229 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -16 | -20 | -17 | 21 | +224 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -9.729 kr. i 2021 til 21.119 kr. i 2025 (+317 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -10 | -17 | -20 | -17 | 21 | +224 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -9.729 kr. i 2021 til 20.154 kr. i 2025 (+307 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -10 | -17 | -20 | -17 | 20 | +219 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.206 | 1.197 | 1.187 | 1.178 | 1.169 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.206 | 1.197 | 1.187 | 1.178 | 1.169 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 61.689 kr. i 2021 til 168.308 kr. i 2025 (+173 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | 54 | 48 | 82 | 168 | +106 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 68 | 61 | 55 | 88 | 175 | +99 % | |
| Aktiver i alt | 1.274 | 1.257 | 1.242 | 1.266 | 1.343 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.274.246 kr. i 2021 til 1.241.075 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.274 | 1.257 | 1.238 | 1.221 | 1.241 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.000 kr. i 2023 til 102.195 kr. i 2025 (+2455 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 4 | 45 | 102 | +127 % | |
| Passiver i alt | 1.274 | 1.257 | 1.242 | 1.266 | 1.343 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske