Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Færøvej 4, 8700 Horsens · Overfladebehandling af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | 0,3 | 0,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 3,3 % | -1,4 % | 7,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 186 % | 195,3 % | 246,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 28,6 % | 31,2 % | 37,2 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 11,4 % | -4,4 % | 19,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | 4.141.000 kr. | 12.788.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 28,6 % | 31,2 % | 37,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 71,4 % | 68,8 % | 62,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 101,1 % | 85,2 % | 121,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 18.067.000 kr. i 2021 til 21.802.000 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 18.067 | 18.445 | 16.699 | 15.866 | 21.802 | +37 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 45.360.000 kr. i 2021 til 46.731.000 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 45.360 | 55.589 | 51.562 | 45.502 | 46.731 | +3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 5.544.000 kr. i 2021 til 7.591.000 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.544 | 2.774 | 3.739 | -384 | 7.591 | +2077 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 3.871.000 kr. i 2021 til 6.439.000 kr. i 2025 (+66 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.871 | 18.116 | 3.096 | -1.257 | 6.439 | +612 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 3.375.000 kr. i 2021 til 5.014.000 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.375 | 1.701 | 2.449 | -912 | 5.014 | +650 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 44.288 | 36.449 | 37.501 | 35.585 | 32.629 | −8 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 263 | 0 | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 44.551 | 36.449 | 37.501 | 35.585 | 32.629 | −8 % | |
| Varebeholdninger | 2.244 | 3.010 | 2.568 | 2.534 | 2.238 | −12 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 26.171.000 kr. i 2021 til 17.745.000 kr. i 2025 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 26.171 | 37.731 | 20.355 | 13.206 | 17.745 | +34 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 42.598 | 57.927 | 37.451 | 30.271 | 36.086 | +19 % | |
| Aktiver i alt | 82.615 | 81.708 | 74.952 | 65.856 | 68.715 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 29.987.000 kr. i 2021 til 25.568.000 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 29.987 | 32.129 | 21.470 | 20.521 | 25.568 | +25 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 24.555.000 kr. i 2021 til 27.426.000 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 24.555 | 23.063 | 32.146 | 29.084 | 27.426 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 25.482.000 kr. i 2021 til 14.651.000 kr. i 2025 (−43 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 25.482 | 20.703 | 20.135 | 15.497 | 14.651 | −5 % | |
| Passiver i alt | 87.149 | 94.376 | 74.952 | 65.856 | 68.715 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 128 kr. i 2021 til 97 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 128 | 136 | 115 | 96 | 97 | +1 % | |
22 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens