Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Smedevej 14, 7430 Ikast · Glarmesteraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1,3 | 1,3 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 10,7 % | 14,9 % | 14,1 % | 5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 172,3 % | 176,9 % | 157,9 % | 147,1 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 30,5 % | 33,5 % | 29,6 % | 30,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 35 % | 44,4 % | 47,5 % | 16,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 15.882.192 kr. | 18.050.749 kr. | 7.343.122 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 30,5 % | 33,5 % | 29,6 % | 30,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 69,5 % | 66,5 % | 70,4 % | 69,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 6 % | 0 % | 5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 46.587.000 kr. i 2021 til 48.811.294 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 46.587 | 55.038 | 58.436 | 65.672 | 48.811 | −26 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 37.579.020 kr. i 2021 til 41.468.172 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 37.579 | 42.883 | 42.554 | 47.621 | 41.468 | −13 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 16.867.000 kr. i 2021 til 4.102.157 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.867 | – | 13.281 | 15.175 | 4.102 | −73 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 15.620.550 kr. i 2021 til 3.120.515 kr. i 2025 (−80 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15.621 | 8.410 | 12.542 | 14.307 | 3.121 | −78 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 12.504.000 kr. i 2021 til 2.397.250 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.504 | 6.550 | 9.771 | 11.129 | 2.397 | −78 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.530 | 12.372 | 11.236 | 15.412 | 13.375 | −13 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.530 | 12.372 | 11.236 | 15.412 | 13.375 | −13 % | |
| Varebeholdninger | 997 | 1.906 | 1.277 | 1.807 | 1.654 | −8 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 5.098.488 kr. i 2021 til 1.184.571 kr. i 2025 (−77 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.098 | 1 | 1.842 | 2 | 1.185 | +55882 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 49.195 | 48.978 | 54.402 | 63.591 | 34.650 | −46 % | |
| Aktiver i alt | 67.221 | 61.350 | 65.638 | 79.004 | 48.025 | −39 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 17.602.000 kr. i 2021 til 14.820.021 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 17.602 | 18.722 | 21.994 | 23.423 | 14.820 | −37 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 3.046.219 kr. i 2021 til 5.293.099 kr. i 2025 (+74 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.046 | 5.337 | 4.421 | 7.308 | 5.293 | −28 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 19.755.274 kr. i 2021 til 23.561.914 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 19.755 | 28.424 | 30.749 | 40.267 | 23.562 | −41 % | |
| Passiver i alt | 58.726 | 61.350 | 65.638 | 79.004 | 48.025 | −39 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 74 kr. i 2021 til 81 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 74 | 84 | 83 | 92 | 81 | −12 % | |
41 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ikast — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande