Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Søbakkevej 36, 5210 Odense NV · Engroshandel med porcelæns- og glasvarer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,7 | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 2,1 % | -0 % | -5 % | -22,2 % | -29,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 980 % | >999 % | 845,3 % | 477,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 91,6 % | 89,8 % | 94,6 % | 88,2 % | 79 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,3 % | -0 % | -5,3 % | -25,2 % | -37,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -46.807 kr. | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 91,6 % | 89,8 % | 94,6 % | 88,2 % | 79 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 8,4 % | 10,2 % | 5,4 % | 11,8 % | 21 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 150 % | 73,6 % | 320,1 % | 128,6 % | 56,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 193.299 kr. i 2021 til -293.810 kr. i 2025 (−252 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 193 | 390 | 129 | -201 | -294 | −46 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 240.106 kr. i 2021 til 264.000 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 240 | 260 | 272 | 314 | 264 | −16 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -89.807 kr. i 2021 til -557.810 kr. i 2025 (−521 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -90 | 130 | -143 | -515 | -558 | −8 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 53.830 kr. i 2021 til -486.101 kr. i 2025 (−1003 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 54 | -0 | -117 | -446 | -486 | −9 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 41.988 kr. i 2021 til -379.159 kr. i 2025 (−1003 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 42 | -0 | -91 | -348 | -379 | −9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 439 | 366 | 589 | 436 | 418 | −4 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 251.711 kr. i 2021 til 151.251 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 252 | 152 | 313 | 239 | 151 | −37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.989 | 2.028 | 1.828 | 1.567 | 1.269 | −19 % | |
| Aktiver i alt | 1.989 | 2.028 | 1.828 | 1.567 | 1.269 | −19 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.821.504 kr. i 2021 til 1.002.869 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.822 | 1.821 | 1.730 | 1.382 | 1.003 | −27 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 167.838 kr. i 2021 til 265.808 kr. i 2025 (+58 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 168 | 207 | 98 | 185 | 266 | +43 % | |
| Passiver i alt | 1.989 | 2.028 | 1.828 | 1.567 | 1.269 | −19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
12 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense