Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Farvervej 20, 7490 Aulum · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,9 | 1,8 | 1,7 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 26,9 % | 24,1 % | 26,8 % | 17,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 172,4 % | 178 % | 138,9 % | 190,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 42,4 % | 43,6 % | 29,1 % | 48,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 63,3 % | 55,3 % | 92,1 % | 36,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 21.818.656 kr. | 22.243.048 kr. | 22.375.789 kr. | 14.176.114 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 42,4 % | 43,6 % | 26,8 % | 45,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 57,6 % | 56,4 % | 70,9 % | 51,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 63,9 % | 55,3 % | 4,2 % | 14 % | Ingen vurdering |
Regnskabet er et delår (perioden slutter 2025-12-31). Indtjening og afkast er beregnet på seneste 12 måneders resultat, mens soliditet og likviditet er et øjebliksbillede på statusdagen.
delårsregnskab på 245 dage uden sammenlignelige tal (mangler samme delår året før): resultatnøgletal er periodens egne og ikke sammenlignelige med et helår
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2025 | Ændring2025 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 38.413.870 kr. i 2022 til 37.221.508 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 38.414 | 46.251 | 51.063 | 55.721 | 37.222 | −33 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 21.639.304 kr. i 2022 til 23.045.394 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 21.639 | 24.433 | 28.820 | 33.345 | 23.045 | −31 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 16.629.708 kr. i 2022 til 13.765.528 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.630 | 21.674 | 22.074 | 22.209 | 13.766 | −38 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 16.847.258 kr. i 2022 til 13.717.864 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.847 | 22.341 | 19.282 | 22.307 | 13.718 | −39 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 13.077.484 kr. i 2022 til 10.687.270 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 13.077 | 17.382 | 14.359 | 17.373 | 10.687 | −38 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 1.476 | 1.811 | +23 % | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 314 | 169 | 0 | 222 | 135 | −39 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | 2.040 | 0 | 0 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 314 | 2.209 | 0 | 1.698 | 1.946 | +15 % | |
| Varebeholdninger | 10.144 | 4.646 | 6.605 | 6.301 | 12.984 | +106 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 7.014.912 kr. i 2022 til 4.358.381 kr. i 2025 (−38 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.015 | 23.162 | 18.504 | 1.915 | 4.358 | +128 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 45.988 | 62.501 | 59.570 | 63.132 | 59.345 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 46.302 | 64.710 | 59.570 | 64.830 | 61.290 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 14.965.599 kr. i 2022 til 29.547.756 kr. i 2025 (+97 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 14.966 | 27.447 | 25.988 | 18.860 | 29.548 | +57 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.396.580 kr. i 2022 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.397 | 0 | – | 33 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 28.954.165 kr. i 2022 til 31.142.717 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 28.954 | 36.263 | 33.476 | 45.437 | 31.143 | −31 % | |
| Passiver i alt | 46.302 | 64.710 | 59.570 | 64.830 | 61.290 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 28 kr. i 2022 til 44 kr. i 2025 (+57 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 28 | 32 | 40 | 44 | 44 | 0 % | |
23 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aulum — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning