Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Sortedam Dossering 57, 2100 København Ø · Billedkunstnerisk skaben
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -33,3 % | 10,8 % | 29,4 % | 48,2 % | 56,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 289,2 % | 172 % | 233,7 % | 313,8 % | 318,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 65,4 % | 41,9 % | 57,2 % | 68,1 % | 68,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -51 % | 25,7 % | 51,3 % | 70,8 % | 82,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 65,4 % | 41,9 % | 57,2 % | 68,1 % | 68,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 34,6 % | 58,1 % | 42,8 % | 31,9 % | 31,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 180 % | 134,9 % | 187,8 % | 294,3 % | 316,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -32.458 kr. i 2022 til 319.605 kr. i 2026 (+1085 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -32 | 23 | 120 | 164 | 320 | +95 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 24.243 kr. i 2023 til 318.406 kr. i 2026 (+1213 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 24 | 119 | 167 | 318 | +91 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -35.644 kr. i 2022 til 247.073 kr. i 2026 (+793 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -36 | 24 | 99 | 130 | 247 | +91 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 66.529 kr. i 2022 til 434.133 kr. i 2026 (+553 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 67 | 177 | 272 | 252 | 434 | +72 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 107 | 225 | 338 | 269 | 437 | +63 % | |
| Aktiver i alt | 107 | 225 | 338 | 269 | 437 | +63 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 69.936 kr. i 2022 til 300.142 kr. i 2026 (+329 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 70 | 94 | 194 | 183 | 300 | +64 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 36.960 kr. i 2022 til 137.148 kr. i 2026 (+271 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 37 | 131 | 145 | 86 | 137 | +60 % | |
| Passiver i alt | 107 | 225 | 338 | 269 | 437 | +63 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København Ø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København